ניהול משא ומתן

ישראל ישראלי

ישראל ישראלי

רו"ח מוסמך רו"ח מוסמך רו"ח מוסמך רו"ח
מוסמך רו"ח מוסמך רו"ח מוסמך
רו"ח מוסמך רו"ח מוסמך רו"ח מוסמך

ניהול משא ומתן

לרבים מאתנו המילה 'ניהול משא ומתן' מלחיצה אותנו, והאמת ש אנחנו 'מנהלים משא ומתן' בעצמנו פעמים רבות במהלך היומיום ואפילו מבלי לשים לב, עם תכנון נכון וגישה בריאה נוכל להצליח.

 

משא ומתן  סביב כל היום

את ה'משא ומתן' אנחנו פוגשים מהבוקר, עם ההתמודדות מול הילדים ובני המשפחה, כשאנחנו יורדים למכולת השכונתית, עם השכנים, ובטח ובטח כאשר אנחנו עומדים לפני מהלכים גדולים יותר, כמו רכישת נכס או התנהלות מול ספקים ולקוחות הקשורים לעסק שלנו.

ישנם חילוקי דעות רבים בשיטה ובדרך שבה צריך ומומלץ לפעול בניהול מו"מ, האם לגשת למשא ומתן בנוקשות? לעמוד על האינטרסים והצרכים של הצד שלי בלבד? או להיפך? לוותר ולהגיע לפשרות ובלבד להשיג את המטרה?   

וויליאם אורי ורוג'ר פישר שני פרופסורים מאוניברסיטת הרווארד, בספרם 'סיכום חיובי' מתארים לנו שיטה נוספת  שהיא אכן המקובלת וכבר הוכיחה את עצמה בניהול משא ומתן.

 

משא ומתן זה לא מלחמה,

משא ומתן זה ניהול אסטרטגיה משותפת.

 

מתוך הספר אנו למדים כי יש שלושה כללים בסיסים לניהול משא ומתן נכון

 

הפרדה

  • הפרדה – הכלל הראשון שאנחנו צריכים לזכור כאשר אנו ניגשים למשא ומתן הוא: ההפרדה מוחלטת בין האדם עמו אנו מנהלים את המו"מ לבין הנושא (הבעיה) עליה אנו דנים. הצלחה של מו"מ היא כאשר הצלחנו להפוך את האדם העומד מולנו לשותף לעבודה ולתקוף את הבעיה עצמה ולא חלילה את האדם העומד מולנו.

הסתכלות

  • הסתכלות – נסו להיכנס לראש של העומד מולכם, ולהסתכל על הבעיה מנקודת ההסתכלות שלו, ומה מניע אותו לדרוש את מה שדורש. נסו להבין ולדובב אותו עד כמה שניתן כדי לדעת מה כל הרצונות שלו בעסקה ומה הם המניעים שלו, ברגע שנדע יותר נוכל למצוא פתרונות טובים יותר.

סימפטיה

  • תגלו סימפטיה לעומד מולכם – מו"מ הוא תהליך מאוד אמוציונלי אשר מציף עמו רגשות רבים, חשוב מאוד לא לתת לרגשות אלו לנהל את המו"מ, הניחו את הרגשות בצד ותהיו יותר ענייניים, עם זאת חשוב מאוד זה לגלות הבנה והערכה כלפי מי שעומד מולנו, זה יעזור לכם כאשר תגיעו למבוי סתום, הוא יעריך אתכם יותר וכך תוכלו למצוא פתרון       
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

המומחים שלנו עונים

שאל כעת שאלה על ניהול עסק,
זכויות/חובות וקבל מענה מהיר

אל תפספסו עדכונים חדשיםאל תפספסו עדכונים חדשים

גלילה לראש העמוד